Betulīns – kā tautas veselības uzlabošanas iespēja

Betulīns ir baltas krāsas pulveris, ar miecējošu, rūgtenu garšu, šķīst spirtā, ēterī, hloroformā un benzolā, vāji šķīst aukstā ūdenī, petrolēterī un citos organiskos šķīdinātājos. Betulīnu iegūst no bērzu mizas baltās daļas – tāss. Tāss baltumu veido triterpēnu spirta bioflavonoīds, kas ir nosaukts par betulīnu, jo bērza latīniskais nosaukums ir Betula, taču tāss sausā ekstrakta sastāvā ir arī lupāns, lupeols, betulīna acetāts, allobetulīns, izobetulenols, oleīnskābe. Betulīna kušanas temperatūra ir 240-260 grādi, tad tas zaudē bioloģisko aktivitāti. Vārot tas saglabā stabilitāti.

Vairāk kā 30 klīniskos pētījumos ārzemju medicīnas centros un slimnīcās ir pārliecinoši pierādīts, ka betulīnam ir pretiekaisuma, pretvīrusu un antibakteriālās īpašības, antioksidantīva, antimutagēna darbība, spēja mazināt holesterīna līmeni asinīs, uzlabot aknu un nieru darbību, kā arī citas darbības, ko var izmantot cilvēka atveseļošanai. Betulīnam ir liels potenciāls kosmētikas nozarē un ādas slimību ārstēšanā. Tas nav toksisks, nerada organismā nevēlamas blakusparādības.

Plašāk par betulīna īpašībām:
http://www.samsmu.ru/files/referats/2015/ligostaeva/dissertation.pdf

Bērza tāsi tautas medicīnā izmanto jau daudzus gadsimtus, taču mūsdienās no tāss ar modernām tehnoloģijām ir izdevies iegūt tīru betulīnu, kas paver ļoti plašas iespējas šo ekstraktu izmantot medicīnā, pārtikas industrijā un kosmetoloģijā.

Tāss ekstrakta bioloģiskā aktivitāte ir pierādīta vairāk nekā 40 zinātņu centru pētījumos, kur apstiprināta tieša regulējoša aktivitāte attiecībā uz fermentatīvām un organisma aizsardzības sistēmām. Betulīns regulē fermentu aktivitāti, ietekmē to sintēzi un darbību šūnās. Betulīns ir sastopams daudzos augos, bērza tāsī, salīdzinoši ar citiem augiem, tā ir visvairāk, tas aizsargā bērza koksni no baktēriju, sēnīšu, vīrusu, kaitēkļu uzbrukuma. Bērzi nekad neslimo, citi koki ir pakļauti dažādām slimībām un kaitēkļu uzbrukumam, bērzs – nē. Cilvēka organismā betulīns darbojas līdzīgi, jo molekulārajā un atomu līmenī cilvēks un augs ir līdzīgi.

Pētījums par betulīna biodrošību

Pēc starptautiskās toksikoloģiskās klasifikācijas betulīns ir iedalīts ceturtajā – maztoksisko vielu klasē: betulīna pusletālā deva ir 9000mg/kg, tas nozīmē, ka 70 kilogramus smagam cilvēkam būtu jānoēd 63 grami, tas ir apmēram 10 ēdamkarotes 90% betulīna, lai kļūtu slikti, ko izdarīt ir ļoti grūti. Betulīnam nepiemīt alerģīiskas, kancerogēnas, ādu kairinošas, kumulatīvas, mutagēnas, sensibilizējošas un embriotoksiskas īpašības.

Plašāk par biodrošību disertācijas 147 lpp.
http://www.samsmu.ru/files/referats/2015/ligostaeva/dissertation.pdf

Betulīna farmakoloģiskās īpašības

Betulīna farmakoloģiskā aktivitāte ir izpētīta ļoti labi. Darbības spektrs ir savstarpēji saistīts, daudzi darbības aspekti papildina viens otru. Galvenās betulīna īpašības ir hepatoprotektīvā, žultsdzenošā, žultsakmeņus un nierakmeņus šķīdinošā, antioksidantā, pretiekaisuma, pretaudzēja, antimutagēnā, hipoholesterīnēmiskā, pretvīrusu, imūnmodulējošā, hipolipidēmiskā, antihipoksantā, gastroprotektīvā, neiroprotektīvā un antiseptiskā darbība. Ar katru gadu betulīns ieņem arvien svarīgāku vietu dažādu slimību ārstēšanā.

Minesotas universitātes profesors Roberts Karlsons, kurš ir ilgstoši pētījis betulīna ietekmi uz cilvēka organismu, ir secinājis: “Ir viens iemesls, kāpēc mēs skatāmies uz betulīnu, kā pirmklasīgu lietu – tas darbojas. Tas strādā pārāk labi, jo ir sintezēts dabā nevis laboratorijā”.

Hipolipidēmiskā darbība.

Betulīnam ir pierādīta hipolipidēmiskā un hipoholesterinēmiskā darbība. Aterosklerozes attīstības mehānisms ir labi izpētīts. Process sākas ar lipoproteīnu oksidēšanos un to uzkrāšanos uz asinsvadu sieniņām. Lipoproteīni sastāv no holesterīna, holesterīna ēteriem un taukskābju triglicerīdiem. Lipoproteīni vielu maiņas procesā metabolizējas aknās un tiek izvadīti. Aknu darbības traucējumi izraisa arī holesterīna veidošanās un izmantošanas traucējumus, kas ietekmē aterosklerotisku nogulsnējumu veidošanos uz asinsvadu sieniņām.

Asinsvadu endotēlijs ir pakļauts patogēnu mikroorganismu, īpaši, vīrusu izraisītiem bojājumiem. Herpes, citomegaloinfekcijas vīrus izraisa endotēlija iekaisumu un morfoloģiskus bojājumus, uz šiem bojājumiem, kā ielāpi izgulsnējas lipoproteīni; un tā ielāps pie ielāpa, kamēr izveidojas ateroskleroze ar izteiktu asinsvadu frigiditāti un sašaurinātu lūmenu. Kā tika minēts iepriekš, betulīns kavē vīrusu vairošanos un uzlabo endotēlija barjerfunkciju. Otrkārt, betulīna klātbūtnē, tiek kavēta holesterīna uzsūkšanās zarnās, kā arī tā veidošanās aknās. Klīniski pierādīts, ka betulīns devā 10 mg/kg svara, ietekmē tauku uzkrāšanos un sintēzi aknās, mazinot holesterīna līmeni asinīs, kas savukārt izraisa arī aterosklerotisku izgulsnējumu samazināšanos uz artēriju sieniņām, kā arī palīdz atbrīvoties no liekā svara.

Pārsteidzošs atklājums ir tas, ka betulīns, devā 10 mg/kg svara, ietekmē tauku uzkrāšanos un sintēzi aknās, mazina holesterīna līmeni asinīs, tā novēršot  aterosklerotisku izgulsnējumu veidošanos uz artēriju sieniņām, kā arī palīdz atbrīvoties no liekā svara.

Betulīns mijiedarbojas ar asins olbaltumiem, kas saista sterol-regulējošo elementu – SREBPs (sterol regulatory element-binding proteins), pazemina  SREBPs aktivitāti un sekundāri arī lipīdu līmeni asinīs.

Pētījumos ir pierādīts, ka betulīns samazina lipīdu līmeni asinīs efektīvāk kā statīnu grupas preparāti, pie tam līdztekus mazina tauku ieslēgumus aknu šūnās un tauku šūnās, kā arī paaugstina šūnu jūtību pret insulīnu. Salīdzinoši ar statīniem, betulīnam nav blakusparādību, tas darbojas kā efektīvs hepatoprotektors, tā ilgstoša lietošana nerada organismā nevēlamas izmaiņas.

Šai asinsvadu izmeklējumā redzams, ka aterosklerotisku izmaiņu uz artērijas sienām pēc betulīna lietošanas ir tādas pašas kā pēc Levostatīna lietošanas un nesalīdzināmi mazāk izteiktas kā nelietojot nekādus preparātus.

Vairāk par hipolipidēmisko darbību pētījumā:
http://www.cell.com/cell-metabolism/abstract/S1550-4131(10)00446-8
https://dspace.lu.lv/dspace/bitstream/handle/7/…/34395-Kristine_Saleniece_2010.pdf?

Hepatoprotektīvā darbība (saīsināts tulkojums no pētījuma)
http://www.samsmu.ru/files/referats/2015/ligostaeva/dissertation.pdf

Hepatoprotektīvā betulīna darbība tika pētīta pielietojot to kā netoksisku vielu dažādas etioloģijas akūta hepatīta gadījumā, kas radies pēc saindēšanās ar paraceptamolu, oglekļa tetrahlorīdu, etanolu. Šo vielu darbības mehānisms ir ļoti atšķirīgs, bet kopīgs ir tas, ka visos gadījumos tiek bijāta aknu šūnu membrāna un aknu šūnu fermenti nokļūst asinīs (asins analīzes uzrāda paaugstinātu ASAT, ALAT un laktātdehidrogenāzes līmeni). Eksperimentos ir noskaidrots, ka iedzerot betulīnu 0.0006 – 0.024 mg uz ķermeņa svara kilogramu pirms alkohola lietošanas, novēro mazāk izteiktu intoksikāciju un paģiru sindromu.

Klīniski novērojumi un pētījumi liecina, ka betulīns aizsargā aknu šūnu membrānas pret ķīmisku bojājumu. Lietojot betulīnu 14 dienas devā, kas atbilst 10 mg uz kilogramu ķermeņa masas, tiek novērsta hepatocītu destrukcija, iekaisuma infiltrācija, uzlabojās žulti veidojošā un žulti izdalošā aknu funkcija, tiek uzlabota citahroma P – 450 aktivitāte, tātad, aknu spēja neitralizēt, konjugēt kaitīgās vielas. Vidēji ALAT līmenis pēc mēnesi ilgas betulīna lietošanas samazinās par 82%, sārmainās fosfatāzes līmenis mazinās par 69%, triglicerīdu līmenis mazinās par 62%.

Pēc efektivitātes un daudzveidības kritērijiem Betulīna darbība pārspēj visu līdz šim zināmo hepatoprotektīvo līdzekļu darbību daudzos aspektos. Betulīns stabilizē šūnu un šūnu organellu membrānas, DNS bojājumu gadījumā neļauj mitohondriju DNS molekulām iziet no bojātās šūnas un izraisīt autoimūnā procesa iekaisumu. Tādā veidā, stabilizējot šūnu membānas un arī šūnu sastāvdaļu – organellu membrānas, betulīns līdzsvaro šūnu iekšējo homeostāzi. Otrkārt betulīns aktivizē galveno fermentu, kas atindē organismu – citohromu P- 450 un monooksigenāžu aktivitāti aknās.

Betulīns, kā dabas sintezēts aknu sargs ir efektīvs līdzeklis jebkuras etioloģijas akūta un hroniska toksiska hepatīta, kā arī vīrusu hepatīta A, B, C, gadījumā, tai skaitā gadījumos, kad slimība ir dzeltes stadijā. Tas ir efektīvs līdzeklis onkoloģisko slimnieku ārstēšanas gaitā (ķīmijterapijas, staru terapijas) gūtā hepatīta un aknu taukainās distrofijas ārstēšanā, kā arī aknu bojājuma gadījumā, kas radies pēc ievainojumiem, apdegumiem, ķirurģiskām operācijām ar ilgstošu narkozi. Betulīna pielietošana hepatīta un cirozes terapijā dod iespēju panākt betulinaātrāku izveseļošanos un rehabilitāciju, turklāt nekaitējot organismam, pat ilgstoši pielietojot lielas betulīna devas. Betulīnam piemīt izteikta žultsdzenošā un žultsakmeņus šķīdinošā darbība, tas ir lielisks profilakses līdzeklis pret žultspūšļa iekaisumu un žultsakmeņu slimību, jo darbojas tieši uz tiem faktoriem, kas izraisa iekaisumu un žults sabiezēšanu. Betulīns, uzlabojot aknu darbību, samazina holesterīna līmeni asinīs, veicina tā izvadīšanu no žultspūšļa kopā ar žultsskābēm.

Plašāk par hepatīta ārstēšanu ar betulīnu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16250596  
 
Pretiekaisuma un imūnmodulējošā darbība.

Iekaisums ir dabīgs process, kas rodas organisma aizsardzības spēkiem cīnoties ar patogēniem faktoriem. Ja imūna sistēma ir spēcīga, tad iekaisums ir akūts un īslaicīgs. Imūnsistēmas vājuma gadījumā iekaisums ir vāji izteikts, bet noris ilgstoši – hroniski un saistās ar smagām izmaiņām organismā, izraisot distrofiju, atrofiju, fibrozi un ļaundabīgus audzējus.
http://www.dissercat.com/content/kliniko-eksperimentalnaya-otsenka-protivovospalitelnykh-svoistv-betulina 

Betulīns ievērojami stimulē fagocitozi (tas ir process, kad specifiski leikocīti aprij un iznīcina baktērijas, vīrusus un izmainītās šūnas), aktivizējot mikrofāgus un makrofāgus. Betulīna pretiekaisuma efekts ir īpaši izteikts attiecībā uz iekaisuma eksudācijas un proliferācijas fāzi, tas pārvērš gļēvi noritošu iekaisumu akūtā, kad ierosinātājs tiek pilnībā iznīcināts un pēc tam, sekmējot reģenerācijas procesu, paātrina atveseļošanos.

Plašāk par betulīna pretiekaisuma un imūnmodulējošo darbību:
http://www.ccsenet.org/journal/index.php/jps/article/viewFile/23226/16765

Pretvīrusu darbība

1994. gadā atklāja, ka betulīns kavē AIDS, herpes vīrusu vairošanos. Tika noskaidrots arī betulīna darbības mehānisms – tas bloķē vīrusa saistīšanos ar šūnas membrānu, kā arī kavē vīrusu vairošanas.

Ir atklāts, ka betulīns ierosina interferona sintēzi. Betulīna pretvīrusu aktivitāte ir pierādīta attiecībā uz A tipa gripas vīrusu, parasto herpes vīrusu, C hepatīta, cilvēka imūndeficīta vīrusu, adenovīrusu, rota vīrusu. Pretvīrusu darbība ir saistīta ar betulīna stimulējošo ietekmi uz interferona veidošanu un imūnmodulējošo darbību. Betulīns bloķē vīrusa molekulā receptoru pie kura parasti piesaistās proteināze, lai varētu iekļūt cilvēka šūnā, rezultātā vīruss zaudē spēju inficēt šūnas. Bez tam betulīns ietekmē vīrusa replikācijas vēlīno fāzi, iespējams, kapsīda veidošanu, kas ir vīrusa iekšējā ass, uz kuras formējas vīrusa genoms – divas RNS molekulas. Kapsīda defekta dēļ vīrusa iekšējais nukleokapsīds deformējas un vīruss nespēj nobriest, lai varētu dalīties tālāk, tātad zaudē virulenci. Tādā veidā betulīns traucē vīrusa izplatībai organismā.

Betulīna priekšrocība, salīdzinot ar citiem pretvīrusu preparātiem, ir tāda, ka tas nav toksisks, tam nav nevēlamas blakusparādības, tas vienlaicīgi ir virucīds un imūnmodulējošs, to var lietot ilgstoši, tas varētu būt lētāks salīdzinoši ar interferonu preparātiem, kuriem pie tam ir tik izteiktas blakusparādības, ka to dēļ dažreiz ir jāpārtrauc ārstēšana. Betulīns darbojas regulējoši, tas samazina interferonu aktivitāti, ja tā ir paaugstināta un pastiprina aktivitāti, ja leikocīti to producē par maz.

Plašāk par betulīna pretvīrusu darbību:

http://www.sibran.ru/upload/iblock/5d3/5d3a67be75ab01f1f0aa002aee7f9164.pdf

Pretaudzēju darbība

Betulīns ir efektīvs kompleksajā onkoloģisko slimnieku ārstēšanā. Kā jau iepriekš minēts, betulīns stimulē leikocītu spēju veidot interferonus tā stiprinot  imūno aizsardzību, kas palīdz novērst metastāzes. Audzēja šūnas spēj augt skābekļa deficīta apstākļos, tajās ir pārkārtots enerģētiskais metabolisms tādā veidā, ka audzēja šūnas, salīdzinoši ar normālām šūnām, patērē 20 reizes vairāk barības vielu, jo audzēja šūnas membrānā ir daudz vairāk lipīdu kanālu pa kuriem tajā iekļūst barības vielas, šie kanāli būtībā ir „caurumi”. Betulīns, būdams pentacikliska triterpēnu spirta molekula savienojas ar šūnu membrānu lipīdiem, gan veselās šūnās, padarot blīvāku šūnu membrānu, gan audzēja šūnās, daļēji nobloķējot barības vielu piegādi. Veselās šūnās betulīns neizraisa nekādas pārmaiņas, jo betulīnam tur nav daudz receptoru, kur pievienoties, toties audzēja šūnas daudz aktīvāk saista betulīnu, to membrāna kļūst blīvāka un tiek traucēti vairāki šo šūnu barošanās ceļi. Barības vielu trūkuma apstākļos audzēja šūnu augšana tiek kavēta.

Otrkārt, lietojot betulīnu vienlaicīgi ar ķīmijterapiju un staru terapiju, mazinās toksiskās darbības ietekme uz veselām šūnām, īpaši tiek aizsargātas aknas, jo betulīns darbojas kā hepatoprotektors un antioksidants.

Vairāk par to sk. pētījumā:
https://ccj.springeropen.com/articles/10.1186/1752-153X-6-137

downloads.hindawi.com/journals/bmri/2015/584189.pdf
http://dx.doi.org/10.1155/2015/584189

Antioksidantīvā darbība

Pataloģiskās norises organismā bieži sākas ar šūnas apvalka un šūnas organellu (mitohondriju, lizosomu, kodola) membrānu bojājuma. Šūnu membrānas veido fosfolipīdi, kuru sastāvā ir polinepiesātinātās taukskābes. Normālas vielu maiņas gadījumā veidojas atomārais skābeklis, (būtībā, brīvais radikālis), kas vielu maiņas procesā nepieciešams enerģijas iegūšanai. Šī brīvā radikāla pārpalikumus neitralizē organisma antioksidantā sistēma, vitamīni un triterpēni, ko cilvēks uzņem ar pārtiku. Dažādu ārēju un iekšēju faktoru ietekmē (sadzīvē lietojamās ķīmiskas vielas, medikamenti, elektromagnētiskais starojums, bojāta veca pārtika u.c.) brīvais skābeklis organismā veidojas vairāk nekā antioksidantā sistēma to spēj neitralizēt, tādā gadījumā membrānu fosfolipīdi tiek pakļauti pārskābai oksidācijai, kas izraisa izmaiņas šūnās un var kļūt par iemeslu šūnu proliferācijai. Betulīna  strukturālais hidroksils C-28-OH saistās ar atomāro skābekli un aptur šo lipīdu pārskābo oksidāciju, pasargājot šūnas no dziļiem bojājumiem.

Vienlaicīgi betulīna antioksidantīvā darbība ir saistīta ar strukturālo spirta grupu iesaistīšanos oksidēšanās procesā, kuras rezultātā notiek aktīvo radikālu apmaiņa ar oksiperoksīda radikāliem, kuru struktūras iekšienē eksistē intramolekulāra skābekļa saite, tas pazemina brīvo radikālu aktivitāti. Tātad betulīna molekulas, saistoties ar fosfolipīdiem, it kā salāpa, aiztaisa caurumus radikālu bojātās bioloģiskās membrānas.
Vairāk par to  www.uran.ru/sites/default/files/NVM/Utkina_otchet.pdf

Betulīna saturošu uztura bagātinātāju lietošana.

Vidēja vecuma un veciem cilvēkiem betulīns ir īpaši nepieciešams veselības atjaunošanai un uzturēšanai. Parasti vecākiem cilvēkiem ir vesela „buķete” slimību: bieži aptaukošanās, kuņģa – zarnu slimības, aterosklerozes izraisītas slimības, aknu kaites, žultsakmeņu un nierakmeņu slimība, pazemināta imunitāte. Šo slimību gadījumā betulīns spēj ievērojami uzlabot stāvokli, pat pilnīgi novērst saslimšanas. Zināmā mērā betulīnu var nosaukt par panaceju.

Ir tādi interesanti novērojumi, ka, pievienojot betulīnu pārtikas produktiem, kas ātri bojājas – pienam, gaļas izstrādājumiem, majonēzei, augu eļļai, vairākas reizes palielinās to glabāšanas ilgums, jo betulīns konservē produktus, aizsargājot tos no oksidēšanās.

Betulīns pasaulē ir ļoti iecienīts kosmētikas industrijā. Tiek piedāvātas kosmētiskas kompozīcijas ādas novecošanas aizkavēšanai, celulīta novēršanai, krēmi aizsardzībai pret saules ultravioleto starojumu. Ādas atjaunojošie krēmi ar betulīnu stimulē kolagēna sintēzi zemādā. Betulīns uzlabo bojāto matu spīdumu un veicina matu augšanu.

Betulīns, kā tautas veselības uzlabošanas iespēja

Ja valsts finansētu betulīna pievienošanu pārtikas produktiem, piemēram, maizei, dažu gadu laikā iedzīvotāju veselības stāvoklis tiktāl uzlabotos, ka strauji samazinātos veselības budžeta tēriņi, tad medicīnas personālam varētu maksāt lielākas algas un uz ārstēšanos rindā nebūtu jāgaida.

Betulīna ražošana Latvijā ir uzsākta, tuvā nākotnē tā uzvaras gājiens pār slimībām, iespējams, pārspēs penicilīna sasniegumus.

Labu veselību vēlot – ārsts Artūrs Tereško

arturs_teresko@inbox.lv

Tējas

Veselības tēja “AKNĀM”

Satur augus, kam ir aknu darbību veicinošas, iekaisumu mazinošas, kā arī aknu šūnas atjaunojošas īpašības. Aknas cilvēka organismā ir vislielākais […]
Apskatīties

Veselības tēja “ŽULTSAKMEŅU ŠĶĪDINĀŠANAI”

Satur augus, kuriem ir žultsakmeņus šķīdinošas, žults veidošanos un izdalīšanos veicinošas, iekaisumu mazinošas īpašības. Žultsakmeņi veidojas tikai tad, kad ir […]
Apskatīties

“PIRTS” veselības tēja

Satur augus ar sviedrējošām, organismu attīrošām un spēcinošām īpašībām. Pirts kopš seniem laikiem ir bijusi veselības un labas pašsajūtas darbnīca. […]
Apskatīties

Veselības tēja “ĀDAI”

Satur augus, kuriem ir alerģiju mazinošas, pretiekaisuma un vielu maiņu uzlabojošas īpašības. Nav ieteicams lietot, ja ir alerģija uz ziedputekšņiem. […]
Apskatīties

Veselības tēja “KLIMAKTĒRISKĀ SINDROMA MAZINĀŠANAI”

Satur augus, kuriem ir hormonu vielu maiņu regulējošas, asinsspiedienu un svīšanu mazinošas īpašības. Klimaktēriskais sindroms ir organisma pielāgošanās process tādam […]
Apskatīties

Veselības tēja “ASINSVADIEM”

Satur augus, kam ir asinsvadu iekaisumu mazinošas, vēnu sieniņas tonizējošas un holesterīna līmeni mazinošas īpašības. Cilvēka veselību ļoti lielā mērā […]
Apskatīties