Arnika

Latīniskais nosaukums: Arnicae montana.

Daudzgadīgs augs 20-60 cm augstumā. Zied jūnijā, jūlijā. Ziediem ir patīkams aromāts. Ir kalnu un pļavas arnikas šķirnes. Izmato pamatā ziedus, dažkārt arī lakstus un saknes. Kaltētus ziedus var glabāt 2 gadus. Ziedi satur krāsvielu, organiskas skābes, inulīnu, miecvielas, olbaltumu, ēterisko eļļu u. c. vielas.

Pielietojums

Arnikas preparāti pazemina arteriālo asins spiedienu un pastiprina žults izdalīšanos. Tos nozīmē pie sirds vājuma un stenokardijas, iekšķīgās un ārējas asiņošanas.

Komprešu veidā izmanto sasitumu, sastiepumu, brūču, furunkulu, trofisku čūlu, apdegumu un apsaldējumu dziedēšanai.

Tautas medicīnā arniku lieto bronhītu, podagras, gripas, krampju, epilepsijas, smadzeņu satricinājumu gadījumos, kā urīna dzenošu līdzekli pie sirds saslimšanām.

Preparāti mazās devās tonizējoši iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, bet lielās devās pazemina tās tonusu un aizkavē krampju lēkmes, paplašina sirds asinsvadus, uzlabo sirds muskuļa “barošanu”.

Rūpnieciski izgatavoto spirta tinktūru izmanto kā asiņošanas apturēšanas līdzekli ginekoloģijā.

Ēteriskajai eļļai ir dezinficējoša, pretiekaisuma un brūču dziedējoša iedarbība. Sastāvā esošie flavonoīdi atbild par sirds – asinsvadu sistēmas darbību. Holīns pazemina arteriālo asinsspiedienu.

Dažkārt novēro ādas alerģiskas reakcijas. Pastāv viedoklis, ka iekšķīgi nav ieteicams lietot.

 

Pielietojums tautas medicīnā

  • Ziedu uzlējums. 1 ēdamk. ziedi, 1 gl. karsts ūdens. Vāra 3-5 min. Lieto pa 2 ēdamk. 3 reizes dienā pirms ēšanas.
  • Ziedu uzlējums. 10 g ziedi, 1 gl. karsts ūdens. Vāra 15 min uz lēnas uguns ūdens peldē. Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā atšķaidot ar pienu. Palīdz pie stenokardijas.
  • Kompreses. 1 ēdamk. arnikas uzlējuma koncentrāts, 0,5 litri ūdens. Lieliski palīdz muskuļu un saišu sastiepumu, izmežģījumu gadījumos. Komprešu uzlikšanas laikā jāsaglabā miera stāvoklis.
  • Komprese. 1 ēdamk. arnikas uzlējuma koncentrāts, 0,5 litri ūdens. Lieto asinsizplūdumu gadījumā, paātrinās sadzīšanas process. Ļoti ātri mazinās sāpes.
  • Komprese. 1 ēdamk. arnikas uzlējuma koncentrāts, 0,5 litri ūdens. Palīdz inficētu un slikti dzīstošu brūču dziedēšanā.
  • Skalojamais ūdens. 0,5 tējk. arnikas uzlējuma koncentrāts, 1 gl. silts ūdens. Izmanto mutes dobuma un kakla skalošanai.
  • Arnikas tēja. 1-2 tējk. kaltēti ziedi, ¼ litrs verdošs ūdens. Nostādina 10 min. Izmanto kakla skalošanai. Kompresēm izmanto šādā koncentrācijā un var arī atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:1.
  • Arnikas tinktūra. Kaltēti ziedi, 70% spirts (1:10). Nostādina 2 nedēļas un atdala no ziediem. Pēc 10 dienām filtrē, līdz šķidrums kļūst caurspīdīgs.

Arnikas spirts. Vienādās devās svaigi arnikas ziedi un 30% spirts. Nostādina 14 diennaktis. Lieto kompresēm.

Tējas

Veselības tēja “AKNĀM”

Satur augus, kam ir aknu darbību veicinošas, iekaisumu mazinošas, kā arī aknu šūnas atjaunojošas īpašības. Aknas cilvēka organismā ir vislielākais […]
Apskatīties

Veselības tēja “ŽULTSAKMEŅU ŠĶĪDINĀŠANAI”

Satur augus, kuriem ir žultsakmeņus šķīdinošas, žults veidošanos un izdalīšanos veicinošas, iekaisumu mazinošas īpašības. Žultsakmeņi veidojas tikai tad, kad ir […]
Apskatīties

“PIRTS” veselības tēja

Satur augus ar sviedrējošām, organismu attīrošām un spēcinošām īpašībām. Pirts kopš seniem laikiem ir bijusi veselības un labas pašsajūtas darbnīca. […]
Apskatīties

Veselības tēja “ĀDAI”

Satur augus, kuriem ir alerģiju mazinošas, pretiekaisuma un vielu maiņu uzlabojošas īpašības. Nav ieteicams lietot, ja ir alerģija uz ziedputekšņiem. […]
Apskatīties

Veselības tēja “KLIMAKTĒRISKĀ SINDROMA MAZINĀŠANAI”

Satur augus, kuriem ir hormonu vielu maiņu regulējošas, asinsspiedienu un svīšanu mazinošas īpašības. Klimaktēriskais sindroms ir organisma pielāgošanās process tādam […]
Apskatīties

Veselības tēja “ASINSVADIEM”

Cilvēka veselību ļoti lielā mērā iespaido vēnu stāvoklis. Vēnu paplašināšanos, sastrēgumu un iekaisumu izraisa daudzi iekšēji un ārēji apstākļi. Slimībai […]
Apskatīties